Wina to alkohole, które coraz częściej pojawiają się na polskich stołach. Doceniamy ich smak i aromat wybierając te, które są szanowane przez specjalistów na całym świecie. Poprawiający się gust w kwestii win powoduje, że warto też zastanowić się nad wyborem akcesoriów potrzebnych przy regularnym piciu tego trunku. Należą do nich korkociągi umożliwiające otwarcie butelki i kieliszki, do których nalejemy wino.

Mniej istotne, ale również przydatne akcesoria winiarskie to stojaki na wino czy lejki. Ułatwiają one przechowywanie wina oraz jego nalewanie. Dodatkowo, stojaki mogą stać się prawdziwą ozdobą ładnie nakrytego stołu. Przydać mogą się też eleganckie karafki oraz specjalistyczne korki czasowo zastępujące klasyczny korek. Wielbiciele wina chętnie sięgają również po fachowe termometry pozwalające sprawdzać temperaturę trunku.

Podstawowe akcesoria powinny być wykonane z trwałych materiałów, które zagwarantują możliwość długotrwałego użytkowania. Kieliszki mogą mieć różną formę. Zazwyczaj dobiera się je na podstawie konkretnego typu alkoholu. Niektóre są smuklejsze i dłuższe, inne wręcz przeciwnie. Poza tym, trzeba zadbać o wytrzymałe szkło, by zbyt szybko się nie potłukły. Natomiast korkociągi powinny być metalowe tak, by nie połamały się podczas otwierania butelki.

Korkociągi mogą służyć też jako element zdobniczy, więc warto wybrać te, które mają luksusowy fason. Podobnie jest ze stojakami. Będą wstawiane nie tylko do piwnicy czy innej przechowalni alkoholi, ale pojawią się też zapewne na stole, więc muszą wyglądać dekoracyjnie. Estetycznie wykonane korki będą wykończeniem butelki. Muszą być jednak odpowiednio dopasowane do jej rozmiaru tak samo, jak lejki.