Aby w pełni docenić smak wina warto zaopatrzyć się w odpowiednie akcesoria do jego serwowania. Wbrew pozorom to nie tylko gadżety, ale akcesoria, które rzeczywiście wpływają na smak wina i atmosferę, w której je spożywamy. Co powinno znaleźć się w kolekcji każdego smakosza win?

Akcesoria winiarskie to przede wszystkim różnego rodzaju korkociagi. Występują one w tak wielu różnorodnych formach, kształtach i wielkościach, że bez problemu powinniśmy znaleźć wśród nich taki, który przypadnie nam do gustu. Posługując się korkociągiem, powinniśmy wykazać się pewną sprawnością i znajomością zasad serwowania wina. Kiedy korek będzie już wystawał poza szyjkę, powinniśmy delikatnie usunąć go ręką, unikając odgłosu wystrzelanego korka.

Po otwarciu wina należy starannie rozlać je do kieliszków. Warto wiedzieć, że dobór kieliszków nie powinien być przypadkowy. Białe wino serwujemy w wyższych, bardziej smukłych kieliszkach, czerwone - w niższych i pękatych. Wino nalewamy mniej więcej do 1/3 wysokości kieliszka, uważając by nie uronić przy tym ani kropli. Przydatna może okazać się przy tym specjalna ściereczka, którą otulimy schłodzoną butelkę.

Kiedy wino zostanie rozlane już do kieliszków, powinniśmy dyskretnie odstawić je na bok. W tym momencie możemy wykorzystać specjalne stojaki do wina, które utrzymują butelkę we właściwej pozycji. Akcesoria dostępne w sklepach są o wiele bardziej różnorodne niż te wymienione. Z łatwością skomponujesz własny zestaw, dostosowany do Twoich indywidualnych potrzeb i upodobań.